Sledujte nás
Facebook RSS kanál
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách a zajímavostech z produkce serveru doktor-zdravi.cz?

Žádný problém!Anketa

150x300-hypnoxdobryden-stribrne

Vyzkoušejte semínka chia (šalvěj španělská) pro imunitu, mozkové funkce, vitalitu a zdraví

23.07.2012 17:12:00  |  Jídlo jako lék | Zajímavosti o zdraví |   2 komentáře

Semínka chia mají tisíciletou tradici, jen u nás nebyla moc známá. Kdysi byla hojně pěstována na jihoamerickém kontinentu a zejména Aztékové vypozorovali blahodárné účinky semínek šalvěje španělské. Tehdy se drobná semínka používala i jako platidlo, což upozorňuje na jejich výjimečný a příznivý vliv na organizmus. Později s příchodem Španělů byla chia vytěsněna tradičním evropským obilím a zeleninou. Přestože vědci již dávno poukazovali na unikátní vlastnosti semínek chia, teprve nedávno argentinská vláda podpořila projekt na jejich záchranu v místech původního výskytu. Projekt je spojen s názvem Benexia®, proto se dnes oficiálně používá pojmenování Chia Benexia® – tedy semínka s velmi specifickým a vždy stejným obsahem nutričních látek.

Semínka o málo větší než mák v sobě ukrývají obrovskou nutriční kapacitu – jsou bohatá na vitaminy, minerály, stopové prvky, aminokyseliny, vlákninu a další důležité látky. Obsahují třeba 10 x více omega 3 než je v lososu, 13 x více vlákniny než v celozrnném pečivu, 5 x více vápníku než v mléku, 24 x více hořčíku než v banánu. Mají dokonce vyšší antioxidační kapacitu než uznávané borůvky. Mnohé ženy trpí nedostatkem železa, což se projevuje únavou a kosmeticky nehezkými tmavými kruhy pod očima. Pro ně jsou semínka Chia Benexia® ideální, protože obsahují 3 x více železa, než špenát a to v absolutně přirozené a dobře vstřebatelné formě. Nejdůležitější složkou v semínkách jsou omega 3, životně důležité nenasycené mastné kyseliny, které jsou v potravě typického českého člověka zastoupeny celkem nicotně. Jejich přímý vliv na lidské zdraví, fyzickou i duševní kondici je přitom velmi dobře známý.  

Kdy je můžeme jíst? Prakticky kdykoli a v každém věku. Jsou nejen bezpečná pro děti a těhotné ženy, ale navíc ovlivňují zdravý vývoj mozku ještě nenarozeného dítěte. Příznivě také působí na rozvoj mozku dětí předškolního a školního věku, ale také u starších osob, dále prospívá cévám, kondici srdce, stavbě kostí a kloubních chrupavek. Má rovněž výborný vliv na kvalitu kůže a nervový systém. Při snižování váhy díky obsahu vlákniny a kvalitních bílkovin je velmi dobrým pomocníkem. Semínka zgelovatí při styku s vodou zhruba po 25 minutách, čímž naplní žaludek, zmírní hlad a zasytí na delší dobu (snižuji glykemický index potravy). Jako významný zdroj energie chia odstraňuje únavu, dodává vitalitu a sílu na dlouhé hodiny. To byla další z vlastností, kterou bojovní Aztékové uměli využívat při svých výpravách. 

Zajímavost: Chia Benexia® schválena jako potravina nového typu – Novel Food

Vědecký pokrok a inovace sebou přinášejí mnohé potraviny a látky, které se v našich zeměpisných šířkách nevyskytovaly a tudíž je běžný spotřebitel nezná. U mnohých takových potravin byl však zjištěn obrovský přínos pro lidské zdraví. Než se takové potraviny dostanou k nám na trh, musí projít dlouhým a složitým schvalovacím procesem. Proto v roce 1997 stanovila Evropská unie postup schvalování těchto potravin nového typu (Novel Food) před jejich uvedením na trh. Statut potraviny Novel Food tak získá pouze potravina nebo složka doplňku stravy, která prokáže dvě základní podmínky. Především musí doložit bezpečnost při konzumaci a pak prokázat přínos pro lidské zdraví.

Ve srovnání s doplňkem stravy, kdy není pro vlastní prodej nutné prokazovat pozitivní účinky na organizmus, představuje výrobek se statutem Novel Food garanci skutečného přínosu, který navíc výrazně posune hranice pro dosažení optimálního zdraví v každém věku. Semínka šalvěje španělské pod označením Chia Benexia® jsou jediná semínka Chia na trhu v ČR schválená jako Novel Food.

Nutriční hodnoty na 100g

kalorie (kcal) 371
Protein (g) 21
Aminokyseliny obsahuje všechny esenciální
Tuky celkově (g) 31,5
Nasycené mastné kyseliny (g) 3
Transmastné kyseliny (g) 0
Mononenasycené mastné kyseliny (g) 2,5
Polynenasycené mastné kyseliny (g) 26
Omega – 3 (alfa linolenová kyselina) (g) 20
Omega – 6 (linolenová kyselina) (g) 6
Cholesterol 0
Dietní vláknina celkově (g) 41,2
Sodík (mg) 0,94
Draslík (mg) 667
Vápník (mg) 557
Železo (mg) 6,27
Fosfor (mg) 751
Hořčík (mg) 325
zinek (mg) 4,5
polyfenoly (mg) 21
Antioxidanty (ORAC) 8249


 Zdroj: www.benexia.cz

5/5 bodů (1 hlasování)

486x60-kolostrum-01

468x60-banery-locomotive-11-2013-01