Novinky

Natržený sval a svalová poranění

„Chtěl jsem si jen dát trošku do těla v posilovně…nebo jenom zaběhat,… zahrát fotbal“, a zranění je na světě. Zranění a úrazy svalu se nevyhýbají nikomu, a tím spíše těm, kteří sportují nárazově. Tělo není na zátěž připraveno, sportující navíc podcení pitný režim, zahřátí, rozcvičení a protažení organismu, a problém je tu. Jenže ke svalovému poranění může dojít i v domácnosti např. při seskakování ze židle, při věšení záclon, nebo při uklouznutí na dlaždičkách, venku na náledí. Nástrahy zkrátka číhají téměř všude, stačí chvilka nepozornosti.

Svalová poranění

Sval se skládá ze svalových vláken, která jsou v neustálém napětí, kterému říkáme svalový tonus. Při určité tělesné aktivitě se sval může přetížit, maximální napětí, kterého jsou svalová vlákna schopna je překročeno a vlákna se „přetáhnou“. K tomuto přetížení svalových vláken dochází často i tehdy, je-li organismus unavený nebo dehydratovaný. Svalová vlákna se nachází ve velkém předpětí a další zátěží se jejich tonus ještě zvyšuje. Dochází k přetržení některých vláken, ale zřídka dochází ke kompletní ruptuře svalu. Vzniká bolest, krevní sraženina po natržení okolních cév, otok a porucha funkce.

Příčiny:  Rychlý a nečekaný pohyb, nedostatečné zahřátí (rozcvičení) před dynamickou zátěží. Poměrně častá komplikace u rychlostních sportovců, ale velice často se natržení svalu vyskytuje právě u kondičních a „svátečně“ sportujících jedinců. Důvodem je, jak už bylo řečeno, nedostatečné zahřátí, přecenění sil, únava, chronické přetížení určitých partií, ale i řada vnitřních faktorů, překyselení a dehydratace. Dále se často natrhává sval v okolí poškozeného kloubu buď úrazem, zánětem nebo chronickým poškozením jako artrózou, revmatoidní artritidou nebo jiným zánětem, kde sval vykonává ochranu a často je ve zvýšeném napětí, ve kterém pak vzniká natržení.

Příznaky: Poškození svalu je poměrně bolestivé zranění, které postiženému znepříjemní minimálně několik dní.  V případě menšího poškození (natrhnutí několika vláken bez zjevné vklesliny v místě poškození a modřiny) je u většiny lidí tento stav vnímán jako trvalý stah příslušného snopce svalu, který omezujev pohybu. V případě poškození většího počtu svalových vláken a eventuelnímu natržení svalového obaluje to vnímáno jako ostrá bolest, bránící další zátěži svalu. Sval může být citlivý na pohmat, dostavuje se i ztuhnutí (někdy vnímáno i jako křeč), případně otok postiženého místa, a někdy i hematom. Pacientmá obtíže s chůzí a dalšími pohyby, na kterých se sval za normálních podmínek podílí (např. při natažení přitahovačů dolní končetiny na vnitřní straně stehna má postižený problém s přitažením jedné nohy ke druhé). Bolestivá je část nebo celá délka svalového snopce, svalové úpony jsou citlivé, bolestivost je pociťována často i v klidu. Při zahřátí zátěží se stav dočasně zlepšuje, pak ale nastává výrazné zhoršení, může vzniknout i otok. Vždy je nutná určitá doba klidu, která je doporučená dle rozsahu poškození.

Při přetržení určitého svalu nebo jeho celé části je cítit silná ostrá bolest a někdy i slyšitelné prasknutí a v místě se objevuje prohlubeň.  Je zde výrazná bolestivost, rychlý nástup otoku a hematomu. Postižený sval nelze zapojit ani přes bolest.

Velmi časté je natržení svalu v lýtkové oblasti (výjimečně natažení). Projevuje se prudkou bolestív poraněném místě, případně s citelným prasknutím v okamžiku přetížení. Brzy se vyvíjí otok, často se ukáže i modřina (krevní výron). Bolest znemožňuje chůzi, postižený si nemůže stoupnout na špičku nohy. Nejčastější plné přetržení je až v místě Achillovy šlachy. Některé další svalové skupiny bývají postiženy vždy podle přetěžování v souvislosti s jednotlivými druhy sportů. U fotbalistů se natrhávají zadní svaly stehna, u hokejistů zase svaly v oblasti třísla.

Léčba svalových poranění

Při podezření na jakékoli poranění svalu je nutné okamžitě ukončit sportovní aktivitu a nevystavovat sval další námaze, aby se předešlo závažnějším komplikacím (dalšímu poškození svalu). Sval se nesmí nadále protahovat, sportovec by ho neměl ani „zkoušet rozhýbat“. Zpočátku aplikovat led v průběhu prvních 24 hodin (vždy cca 10–15 minut ledování s hodinovou pauzou – to celé několikrát opakovat. Po cca 36 hodinách aplikovat spíše teplo nebo Priessnitzův zábal pro snížení svalového tonu, během dne vtírat alespoň 3× do postiženého místa masti s protizánětlivými a protiotokovými složkami (traumaplant, voltaren, Reparil, Lioton aj.). Proti vzniku otoku pomůže zvednutí postiženého místa do zvýšené polohy – tj. nad úroveň srdce. Vhodný je také kompres daného svalu (stahovací punčocha, bandáž, elastické obinadlo), aby se otok dále nezvětšil a docházelo i k lepšímu prokrvení hlubších částí svalu, což napomůže regeneraci. Dnes jsou moderní lymfotapy anebo celé tzv. lymfokalhoty.

Sval se zatěžuje postupně a podle stupně hojení a bolestivosti. U menších svalových poranění trvá léčba cca týden až dva, u větších svalových traumat se léčba může protáhnout až na měsíc. Velmi významná je diagnostika a následná komplexní terapie. Svalové poškození se pouze klidem vyléčí méně pružnou vazivovou jizvou, která pak v budoucnosti může působit další komplikace (trvalý zdroj tahu). Jakmile vymizí akutní bolestivost, lze sval postupně zatěžovat, ale nesmí se přehlížet bolest.  Se sportováním lze začít až po úplném vymizení obtíží a podle výsledku ultrazvukového vyšetření. Pokud se sportovec vrací ke sportovním aktivitám po těžším zranění, je lépe použít vhodnou ortézu, nebo taping.

Samozřejmě při jakémkoli podezření na závažnější poranění, např. pokud je bolest neúnosná nebo přetrvává nebo je v místě poranění patrná vkleslina či důlek, je nutné navštívit lékaře specialistu. Může se jednat o větší poškození svalu, které vyžaduje odbornou léčbu, a ne jako je běžné v praxi: „dej si měsíc klid a pak postupně zatěžuj….“.

Jak rozlišit stupeň svalového poranění?

bm-3 (1)K rozlišení závažnosti poranění je třeba odborného lékařského vyšetření, ideálně doplněného o sonografické vyšetření. Největší riziko poranění svalu hrozí nárazovým rekreačním sportovcům. Když pravidelně nesportujete nebo se chystáte změnit typ zatížení, připravte na to tělo. Cvičíte-li tedy pravidelně v posilovně a chystáte-li se třeba zahrát fotbalový zápas, alespoň týden před zápasem zařaďte běhání. Tělo si na změnu zatížení a na nový pohybový stereotyp přivykne lépe a vy předejdete zranění.

Každému zatížení by mělo předcházet pořádné zahřátí, rozcvičení a dostatek tekutin. A je opravdu úplně jedno, jestli jdete do posilovny, běhat do lesa nebo hrát fotbal. Stačí pár minut aerobní zátěže (lehký klus, svižná chůze, jízda na kole volným tempem…) a svaly jsou prohřáté a tělo připravené. Této úvodní fázi věnujte vždy minimálně deset minut. Pak postupně lehce protáhněte všechny svaly se zaměřením na ty, které budou při cvičení zapojeny nejvíce. Postupujte buď od hlavy k nohám, nebo naopak. Teprve pak můžete začít sportovat.

V nestátním zdravotnickém zařízení Barna Medical s.r.o. se problematikou natrženého svalu již dlouhou řadu let zabývá MUDr. Miloš Barna a se svým týmem profesionálních odborníků Vám poskytne kvalitní odbornou péči.

Proč právě zde?

bm-1 (1)Na klinice provádí rychlou a přesnou diagnostiku ultrazvukem, na sportovních akcích poskytují vyšetření moderním mobilním přístrojem
Provádí pravidelné kontroly a sledování hojení, a tím i optimální doby návratu do zátěže za pomoci ultrazvuku a různých speciálních testů
Tým odborníků s aktivním přístupem k léčbě od prvního dne poranění Vám může nabídnout: lymfodrenáže, speciální magnetoterapie, detox, cílené svalové techniky na  relaxaci svalu včetně akupunktury a rázové vlny, různé medikamentózní přípravky na optimalizaci  léčení poškozeného svalu včetně aplikace krevní plasmy

Rada na závěr:

Vyhněte se zejména dynamické (rychlostní, silové) zátěži v období únavy nebo tehdy, nejste-li na tuto zátěž připraveni. Nepodceňujte vhodné oblečení (sval zůstane zahřátý), nezanedbejte také kvalitní sportovní obuv, eventuelně vložky do bot zhotovené dle Vašich otisků chodidel, které si u nás také můžete objednat.

Nepřeceňujte se. Naslouchejte svému tělu a nepřetěžujte ho. Řada sportovců má tendenci překonávat únavu, uběhnou pár kilometrů navíc nebo odehrají dalších pár minut zápasu. Jenže právě tyto “krátké“ okamžiky mohou být osudové. Cítíte-li únavu, nechce-li se vám již sportovat, raději tělo poslechněte a jděte si odpočinout.

Blíží se teplé sluneční období a mnoho rekreačních sportovců se probudí do aktivity a začne sportovat. Pokud se někdo chystá věnovat sportování aktivně a patří již do věkové kategorie nad 35 let, musí počítat s tím, že v jeho těle se již mohou projevovat příznaky degenerativních změn, např. artróza kloubů.  Takový jedinec by se již měl zajímat o své zdraví v tom směru, že by měl znát stav svých kloubů, chrupavky, vazů, měl by znát svůj kardiovaskulární aparát – tzn. udělat si běžné vyšetření EKG, zátěžové testy a nechat si poradit od člověka, který se zabývá sportem, ať je to trenér nebo zkušený člověk, měl by něco vědět o výživě a regeneraci a na základě těchto informací by si měl poskládat tréninkový režim, regenerační plán a podle tohoto programu postupovat. Vhodné jsou i preventivní prohlídky u fyzioterapeutů, kteří jsou odborně vyškoleni v odhalování svalových dysbalancí a naučí vás cviky, díky kterým lze omezit vznik úrazu (zapojení stabilizačního systému těla).

Nezanedbatelnou úlohu má při sportu fáze regenerační a správná výživa i pitný režim, a o tom bychom si řekli něco v příštím článku.

Zdroj: BARNA MEDICAL

9 Comments on Natržený sval a svalová poranění

 1. Lenka kresinova // 22.3.2018 at 14:05 // Odpovědět

  Dobrý den, dcera ma natazeny sval prosim máme zahřívat nebo ledovat slyšela jsme názory dvou lékařů a odlišné :-(. A v jakých intervalech.Děkuji

  • Martin Bruha // 16.4.2018 at 22:25 // Odpovědět

   Natažený nebo natržený .. pokud natržený tak za mě – ihned po poranění ledovat. Nasadit např. 2x denně ibalgin 400 a klidový režim. Následně určitě pomůže návštěva nějakého fyzioterapeuta s použitím rázové vlny např. BAC Sirio dále aplikace plazmy. Po zotavení používám na první zvýšené aktivity kinezotaping.

 2. Dobrý den , dcera ma natazeny sval máme ledovat nebo zahřívat? Nazory dvou lekaru proto vkladam dotaz.A v jakých intervalech ?Dekuji

 3. Dobrý den, dcera ma natazeny sval .Mame názory od dvou lékařů – ledovat a nebo zahřívat . A prosim v jakem intervalu.Děkuji

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat na nejlepší možnou léčbu a dobu hojení mého zranění.
  Na hokejovém zápase, jsem si při zákroku asi natrhl zadní stehení sval levé nohy, ucítil jsem i lehké rupnutí. Sval mi bolí na místě pod zadkem a občas i více směrem dolů po stehně i v klidovém režimu. Snažím se ledovat a ulevovat. Od zranění uběhlo přibližně 16 hodin a na místě ovšem nemám zatím žádný otok či hematom, a tak jsem zmatený jestli je sval natržený, natržený nebo jen natažený.
  Moc děkuji za jakoukoliv informaci či radu.

  • Mela jsem to same, uplne do puntiku, jen ne z hokeje. Dobry je co nejdriv ultrazvuk, abys vedel, jak moc je sval natrzeny. Ja se ted po mesici a pul vracim pomalu do zateze a stale to neni uplne ok.

 5. Dobrý před deseti dny jsem pri fotbalovém zápas dostal do stehna,,konara,, od te doby mě bolí sval a taha me v tom , v noci se budim bolesti nevím jestli to je jen natažené nebo natrzene díky za odpověď

 6. Dobrý den, jaký máte názor na podporu léčby cca 1,5 cm trhlinky ve stehně vysokovýkonným laserem? Má to zásadní vliv?

 7. Anna Srbková // 28.11.2020 at 21:05 // Odpovědět

  dobrý den, když jsem udělala provaz, tak mě nesnesitelně začlo bolet mezi hýžděmi a pravím stehnem, je možné že je to natržený sval??? A popřípadě jak to řešit???
  předem děkuji za odpověď…

Leave a comment

Your email address will not be published.

*


Kontrolní text

*


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci, reklamě a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close